Search
  • ניר שמואלי

תוכנות ניהול מודל אדריכלי ממוחשב: העתיד של עולם ההנדסה האזרחית

רוב האנשים שחושבים על אדריכלות ועל תכנית אדריכלית, רואים בעיני רוחם שולחן שרטוט גדול, ותוכניות משורטטות על גבי דפים ענקיים, בהן משורטטים סמלים שונים המציינים את מיקומם של החלקים השונים במבנה.


התוכניות המשורטטות שימשו נאמנה אדריכלים ומתכנני בניינים לאורך מאות שנים, אך סבלו מחיסרון עיקרי אחד, הנובע מהיותם דו ממדיים. חיסרון זה בא לידי ביטוי בכשלים בתהליכי הבניה, שנגרמו כתוצאה מחישובים לא מדויקים. אלה התאפשרו בגלל השרטוט הדו ממדי, שסיפק לאנשי המקצוע רק חלק מהמידע הדרוש לעריכת חישובים מדויקים.


כיום, בנוסף לתכנית האדריכלית הדו ממדית, אנשי המקצוע יכולים להשתמש באמצעי נוסף, שמאפשר להם לערוך חשובים מדויקים הרבה יותר ולחזות מראש באופן מדויק יותר, את הכשלים האפשריים והבעיות הצפויות בתהליך הבנייה.


כלי זה נקרא BIM - Building Information Modeling - זהו כלי המאפשר למתכננים ליצור מודל תלת ממדי של המבנה המתוכנן ובו כל האלמנטים, הרבדים והחלקים של המבנה והוא מאפשר לתכנן ולבצע את בניית המבנה באופן יעיל, הרבה יותר מבעבר.


כיצד BIM מאפשר ייעול של תהליכי תכנון וביצוע פרויקטים?


השימוש ב BIM, מאפשר למתכננים לשפר את יכולות התכנון, כמו גם את יכולות הביצוע בפרויקטים אדריכליים, מפני שהם יכולים לצפות מראש באופן מדויק למדי, את הבעיות שעלולות לצוץ במהלך הבניה ולהיערך אליהן בהתאם מבעוד מועד. השימוש ב BIM מאפשר ארגון זמין ונגיש של כל האינפורמציה הקשורה לפרויקט, כך שכל המעורבים בו - יזמים, קבלנים, מהנדסים, מתכננים, אדריכלים ואפילו הדיירים - יוכלו לפעול בשפה משותפת ובסטנדרט אחיד לקידום הפרויקט ולהצלחתו.


כיצד בדיוק זה מתבצע?


מודל מדויק וקרוב ככל האפשר לצורתו הריאלית של המבנה - בניגוד לשרטוט הדו ממדי, המודל התלת ממדי מאפשר למתבונן להבין טוב יותר כיצד הבניין מתוכנן להיראות, גם אם אין לו הכשרה מיוחדת בקריאה והבנה של תכניות אדריכליות מקצועיות. למשל קונים פוטנציאלים של דירה, בבניין שנמצא בתחילת תהליכי הבנייה שלו, יכולים לראות מודל ממוחשב של הבניין השלם, כפי שהוא צפוי להיראות בתום הבניה.

תיאום מדויק בין הגורמים השונים בתהליכי הבנייה - ניהול מודל אדריכלי ממוחשב BIM, מאפשר יצירת תיאום מקסימלי בין הגורמים השונים העוסקים בהנחת התשתיות, הבנייה והתכנון בינם לבין עצמם וגם מול גורמים חיצוניים, כמו רשויות מקומיות. לדוגמה, אם מתוכננת הנחה של תשתיות צנרת במתחם הבניין המתוכנן, או קיימת תשתית, שאי אפשר להזיז, המודל יאפשר לכל הגורמים הרלוונטיים לדעת מראש על התכנון ולהערך לכך בהתאם. כך נמנעות מראש התנגשויות ותקלות מיותרות, שעלולות לגרום ליזמים להפסדים כבדים של זמן וכסף.

תכנון מדויק של ההוצאות הצפויות ליזם ולקבלן - ניהול מודל אדריכלי ממוחשב BIM, מקל על עריכת חישובים מדויקים ככל האפשר, של כמות החומרים וסוגי הציוד הדרושים לביצוע הפרויקט ובכל מאפשר להם להיערך מראש, בצורה מיטבית, לביצוע הפרויקט, ללא עיכובים, להימנע מהוצאות בלתי צפויות ולגייס את המימון הדרוש עבור הפרויקט כולו.

תיאום מלא בין הגורמים השונים בעת עריכת חישובים הנדסיים - בנוסף ליתרונותיו הברורים, ניהול מודל אדריכלי ממוחשב BIM, מסוגל לערוך גם חישובים הנדסיים מורכבים בצורה מדויקת ככל הניתן, המאפשרים למתכננים השונים לפעול בתיאום ובאופן מדויק ביותר. כך למשל, יכולים אנשי המקצוע העוסקים בבידוד, להיות מתואמים עם אלה העוסקים בתכנון החוזק, הגמישות והמשקלים במבנה וכן הלאה.

איך תבחרו את תוכנת ניהול מודל אדריכלי ממוחשב BIM המתאימה לכם?


אין ספק, כי שימוש בניהול מודל אדריכלי ממוחשב BIM, מקדם את תחום האדריכלות ותכנון מבנים לאין שיעור ויש ביכולתו לתרום רבות בתחום ההנדסה האזרחית. גם בישראל קמה יוזמה שבה משתפים פעולה גורמים שונים בענף הבנייה, כדי לקדם ולגבש את הסטנדרט הישראלי לשימוש במודל, אך מכיוון שמדובר בשיטה, שאינה מצויה בבעלות גורם פרטי, יש מספר חברות המציעות תוכנות ניהול מודל אדריכלי ממוחשב BIM. כדי לבחור את החברה המתאימה לכם, זו המשווקת את התוכנה האיכותית, מקצועית ומוערכת, כדאי להיעזר במספר מדדים:


בחרו חברה המעסיקה אנשי מקצוע בעלי ידע וניסיון בתחום, הנחשבים למומחים והם בקיאים ומעודכנים בכל החידושים וההתפתחויות. חברה המספקת תוכנות ניהול מודל אדריכלי ממוחשב BIM, צריכה להעסיק מומחים שיש להם ניסיון רב שנים, המפגינים שליטה ברמה גבוהה ומסוגלים להתמודד עם כל בעיה, או תקלה שתיתקלו בה לאורך הדרך.


בדקו את היכולות, הכישורים והמיומנויות של צוות המומחים של החברה, שיבטיחו לכם תוכנות ניהול מודל אדריכלי ממוחשב BIM בסטנדרטים גבוהים, שיבטיחו את הצלחת הפרויקט.

בחרו חברה שלא רק מתמחה בתוכנות ניהול מודל אדריכלי ממוחשב BIM, אלא גם מקפידה על תודעת שירות ברמה גבוהה, שצוות השירות שלה מסוגל לתת מענה ברור, מהיר וידידותי לכל שאלה שתהיה לכם, כדי שתוכלו לקבל תשובות מהירות וברורות ולהנות מיחס נעים ואדיב.


בשורה התחתונה - גם החברה המספקת את המודל לוקחת חלק בהצלחת המיזם


אם תשכילו לקחת בחשבון את כל הקריטריונים המוזכרים כאן ולבחור חברה שתספק לכם תוכנות ניהול מודל אדריכלי ממוחשב BIM ברמה גבוהה, בשילוב עם תמיכה אנושית איכותית ובגיבוי של ידע וניסיון של צוות מומחים מהתחום, תקבלו תוכנה מתקדמת, חכמה ומדויקת, שתסייע לכם לייעל ולקדם את עבודת התכנון וההקמה של המיזם שלכם, תאפשר לכם לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר בתחום הבנייה ולדעת שהפרויקט שלכם מבוצע באמצעים המקצועיים והאיכותיים ביותר שיש. זאת, בצירוף אדריכל המומחה ליישום מודל BIM, כמו ניר שמואלי, יבטיחו את הצלחת הפרויקט.

10 views0 comments